Published Online: November 6, 1985

Honors

Zelma Conerly, a social studies and American-history teacher at Lawhon Junior High School in Tupelo, Miss., has been named Mississippi's 1986 Teacher of the Year.

Guy R. Doud, a language-arts teacher at Brainerd (Minn.) High School, has been named Minnesota's 1985 Teacher of the Year.

Frank Douglas, a geography teacher at Craig Senior High School in Janesville, Wis., has been named Wisconsin's 1985 High School Teacher of the Year.

Janice Fitzsimmons, a 1st-grade teacher at Walnut Ridge Elementary School in Vernon, N.J., has been named New Jersey's 1986 Teacher of the Year.

Hollister Jansen, principal of West High School in Green Bay, Wis., has been named Wisconsin's 1985 High School Principal of the Year.

Karen Leggett, co-anchor for the morning radio newscast on WMAL-am in Washington, D.C., has received the "School Bell Award" from the Maryland State Teachers' Association for her five-part series of two-minute radio "spots" titled "Education: 2001, Hungry To Learn."

Charles H. Long Jr., a 5th-grade teacher at Stono Park Elementary School in Charleston, S.C., and works with the Charleston County School District's performing-arts program for gifted and talented students, has been named South Carolina's 1986 Teacher of the Year.

Nanci Maes, a 2nd-grade teacher at Riverview Elementary School in Wautoma, Wis., has been named Wisconsin's 1985 Elementary Teacher of the Year.

Barbara Militzer, a Chapter 1 reading and mathematics specialist for grades 1-6 at Jefferson Elementary School in Beaver Dam, Wis., has been named Wisconsin's 1985 Special Services Teacher of the Year.

Dennis R. Preis, an advanced-mathematics and computer-science instructor at Parkway South High School in Manchester, Mo., has been named Missouri's 1985-86 Teacher of the Year.

Norman O. Stockmeyer Sr., president of the Michigan State Board of Education has received the Outstanding Educational Leadership Award from the Michigan Elementary and Middle School Principals Association.

Paul Thoman, a mathematics teacher at Shattuck Junior High School in Neenah, Wis., has been named Wisconsin's 1985 Middle School Teacher of the Year.

Robert Weber, principal of Onalaska (Wis.) Middle School, has been named Wisconsin's 1985 Middle School Principal of the Year.

Joanne Yatvin, principal of Crestwood Elementary School in Madison, Wis., has been named Wisconsin's 1985 Elementary School Principal of the Year.


The 1985 Presidential Awards for Excellence in Science and Mathematics Teaching have been presented to 104 secondary-school teachers from around the country. One science and one mathematics teacher were chosen from each of the 50 states, the District of Columbia, and Puerto Rico.

The winners received an expense-paid trip late last month to Washington to receive the awards and Presidential citations. Each of their schools will receive a $5,000 grant from the National Science Foundation to be used, under the teacher's supervision, to supplement science and mathematics programs.

The following teachers were cited by the awards program:


Alabama: Charla Spears Adkison, science, Kinston High School, Kinston; Clara A. Clothiaux, mathematics, Auburn High School, Auburn.

Alaska: Elaine M. Jacobson, science, Lathrop High School, Fairbanks; J. Irene Murphy, mathematics, Barrow High School, Barrow.

Arizona: JoAnne M. Dombrowski, science, Kofa High School, Yuma; Sandra A. Nagy, mathematics, Westwood High School, Mesa.

Arkansas: William A. Dempsey, science, Arkansas Senior High School, Texarkana; Richard Galbraith, mathematics, Bryant High School, Bryant.

California: John H. McGehee, science, Rolling Hills High School, Rolling Hills Estates; Sheila K. Berman, mathematics, Patrick Henry Junior High School, Granada Hills.

Colorado: Forrest H. Shoemaker, science, Pomona High School, Arvada; Fred A. Lees Jr., mathematics, Carmody Junior High School, Lakewood.

Connecticut: Joan R. Burchenal, science, Darien High School, Darien; Thomas B. Day, mathematics, Farmington High School, Farmington.

Delaware: Robert E. Lewis, science, Hanby Junior High School, Wilmington; Shirley P. Miller, mathematics, Milton Junior High School, Milton.

District of Columbia: Clemontene W. Rountree, science, Alice Deal Junior High School; Rosalie Ann Dance, mathematics, Ballou Senior High School.

Florida: Otto Phanstiel, science, Jacksonville Episcopal High School, Jacksonville; Barbara A. Cain, mathematics, Thomas Jefferson Junior High School, Merritt Island.

Georgia: Lila Kathryn McGahee Adair, science, Central Gwinnett High School, Lawrenceville; Susan E. Craig, mathematics, Glenn Hills High School, Augusta.

Hawaii: Barbara Rogers, science, McKinley High School, Honolulu; David K. Masunaga, mathematics, Iolani School, Honolulu.

Idaho: Annabelle L. Lerch, science, Pocatello High School, Pocatello; Elisabeth B. Linney, mathematics, Hillside Junior High School, Boise.

Illinois: Zoe Ann Godby Lightfoot, science, Carbondale Community High School, Carbondale; Richard Rhoad, mathematics, New Trier High School, Winnetka.

Indiana: Carole R. Goshorn, science, Columbus East High School, Columbus; Donald M. Luepke, mathematics, Concordia Lutheran High School, Fort Wayne.

Iowa: Donald A. Schaefer, science, Bettendorf High School, Bettendorf; Tom Meskel, mathematics, Mason City High School, Mason City.

Kansas: F. Gene Hampton, science, Shawnee Mission High School, Shawnee Mission; Charlotte Keith, mathematics, Indian Trail Junior High School, Olathe.

Kentucky: Sister Mary Ethel Parrott, science, Notre Dame Academy, Covington; Thomas R. Graviss, mathematics, J.M. Atherton High School, Louisville.

Louisiana: John Y. Dempsey, science, Leesville High School, Leesville; Donald Joseph Voorhies, mathematics, Catholic High School, New Iberia.

Maine: Timothy M. Kersey, science, Telstar Regional High School, Bethel; Herbert A. Hoppe, mathematics, Falmouth High School, Falmouth.

Maryland: Anne S. George, science, Western High School, Baltimore; Penelope P. Booth, mathematics, Hereford Middle School, Monkton.

Massachusetts: David J. Olney, science, Lexington High School, Lexington; Anne Elliott Smith, mathematics, Buckingham Browne and Nichols High School, Cambridge.

Michigan: Frank E. Pavia, science, Renaissance High School, Detroit; Robert E. Peterson, mathematics, Fraser High School, Fraser.

Minnesota: Doris E. Johnson, science, St. Louis Park Senior High School, St. Louis Park; Mary Jo Aiken, mathematics, Benilde-St. Margaret's High School, St. Louis Park.

Mississippi: Jane W. Lusk, science, Starkville High School, Starkville; Elizabeth P. Harrison, mathematics, Oak Grove High School, Hattiesburg.

Missouri: Charles W. McLaughlin, science, Central High School, St. Joseph; Robert Buss, mathematics, Parkway Central High School, Chesterfield.

Montana: Kenneth W. Price, science, Helena High School, Helena; William Chalgren, mathematics, Libby High School, Libby.

Nebraska: Roger Rea, science, Northwest High School, Omaha; Patience O. Fisher, mathematics, Lincoln High School, Lincoln.

Nevada: Judith T. Counter, science, Reno High School, Reno; Timothy R. Stahmer, mathematics, Bonanza High School, Las Vegas.

New Hampshire: Charles A. Gaides, science, Hillsboro-Deering High School, Hillsboro; John Clyde Howe, mathematics, Kimball Union Academy, Meriden.

New Jersey: Fred Blumenfeld, science, Millburn High School, Millburn; Daniel Flegler, mathematics, Waldwick High School, Waldwick.

New Mexico: Wilbur Bergquist, science, Los Alamos High School, Los Alamos; Marian Finch, mathematics, Los Alamos High School, Los Alamos.

New York: Kenneth S. House, science, Huntington High School, Huntington; Steven R. Conrad, mathematics, Roslyn High School, Roslyn Heights.

North Carolina: Mary V. McCrary, science, Surry Central High School, Dobson; Julie Flowe Schilawski, mathematics, Cary Senior High School, Cary.

North Dakota: Donald L. Hoff, science, Velva Public School, Velva; Neil Pederson, mathematics, Carrington High School, Carrington.

Ohio: Lawrence J. Badar, science, Rocky River High School, Rocky River; Ruth E. Hubbard, mathematics, Walnut Hills High School, Cincinnati.

Oklahoma: Robert Wright, science, MacArthur High School, Lawton; Margaret Kathryn Watson, mathematics, Duncan High School, Duncan.

Oregon: Richard M. Myers, science, Cleveland High School, Portland; Wallace D. Rogelstad, mathematics, Rex Putnam High School, Milwaukie.

Pennsylvania: James H. Nelson, science, Harriton High School, Rosemont; John Marvin Carpenter, mathematics, David B. Oliver High School, Pittsburgh.

Puerto Rico: Almodovar Fonseca Rivera, science, Escuela Superior Cecilio Lebron Ramos, Patillas; Nilda E. Melendez Fontanez, mathematics, Efrain Sanchez Hidalgo, Moca.

Rhode Island: Eileen Florence Ferrance, science, John F. Deering Junior High School, West Warwick; Janice A. Meegan, mathematics, Cranston High School East, Cranston.

South Carolina: Caroline H. Bowers, science, Spring Valley High School, Columbia; Marsha Ann Byassee Carter, mathematics, Johnsonville High School, Johnsonville.

South Dakota: Roberta Kay Gaines, science, Stevens High School, Rapid City; Kenneth W. Anderson, mathematics, Edison Junior High School, Sioux Falls.

Tennessee: George Ormsbee Taylor Jr., science, The Baylor School, Chattanooga; Nancy Collins Keese, mathematics, Smyrna High School, Smyrna.

Texas: Donna Mae Jablecki, science, Brazoswood High School, Freeport; Judith T. Sutcliffe, mathematics, St. Mark's School of Texas, Dallas.

Utah: John Franklin Heppler, science, Dixie High School, St. George; Doyle B. Rowley, mathematics, Monticello High School, Monticello.

Vermont: David Stanley Ely, science, Champlain Valley Union High School, Hinesburg; Roberta K. Fillioe, mathematics, Rutland High School, Rutland.

Virginia: Donald Richard Cottingham Sr., science, Maury High School, Norfolk; David H. Pleacher, mathematics, John Handley High School, Winchester.

Washington: Jim Minstrell, science, Mercer Island High School, Mercer Island; Barbara P. Chamberlain, mathematics, Shoreline High School, Seattle.

West Virginia: Jessie P. Roberts, science, Mount View High School, Welch; Joan M. Nofsinger, mathematics, Keyser Primary/Middle School, Keyser.

Wisconsin: Jeanne M. Lundquist, science, Spring Valley High School, Spring Valley; Gail F. Burrill, mathematics, Whitnall High School, Greenfield.

Wyoming: Michael Glenn Pearson, science, McCormick Junior High School, Cheyenne; Edward L. Weber, mathematics, Twin Spruce Junior High School, Gillette.

Web Only

Back to Top Back to Top

Most Popular Stories

Viewed

Emailed

Recommended

Commented

Sponsored Advertiser Links