Opinion
Education Opinion

What we learned by NOT being at school...

By Jessica Shyu — March 30, 2007 1 min read

During our field trip to Family Dollar and Denny’s today, this is what my resource math class learned by not being in the classroom:

- Count your money before you shop. And always get a receipt.
- When you buy more than you can afford, you have to put something back.
- When something is advertised as 2 for $1, you can buy TWO of them for just $1!
- Four quarters equals $1, four quarters equals $1, four quarters equals $1...
- When you have $10 of school money to spend, make sure you buy plenty of Hot Cheetos, sunflower seeds, fruit punch...
- ... and watches, tape players, batteries, toothpaste and toothbrushes.
- Even if you can’t read, you can find what you want in a menu by looking at the pictures.
- If your double-Western cheeseburger is too big to fit in your mouth, squash the burger down with your hands and cut it in half.
- Always say “please” and “thank you.”
- Cheesecake tastes pretty good. But good old banana splits are better.
- Stack the dirty plates before you leave the table
- It’s OK to use a calculator at a restaurant to add up your bill, and to calculate tax and tip. Grown-ups don’t always like to regroup or borrow either.
- If you don’t stay within your budget, you’re staying behind to do the dishes.
- Word problems really do happen in real life.

The opinions expressed in On the Reservation are strictly those of the author(s) and do not reflect the opinions or endorsement of Editorial Projects in Education, or any of its publications.