Published Online: April 10, 2007
Published in Print: April 11, 2007, as Honors & Awards

Honors & Awards

Honors & Awards

Article Tools
  • PrintPrinter-Friendly
  • EmailEmail Article
  • ReprintReprints

Advanced Placement Awards

The Siemens Foundation, based in Iselin, N.J., has announced the winners of its 2006-07 Awards for Advanced Placement. One teacher and one high school from each state were recognized for their participation and performance in AP science and mathematics programs. Each teacher received a $1,000 cash award and each school received a $1,000 grant to support science and mathematics education. The Siemens National Teacher of the Year, David Ely, a biology teacher at Champlain Valley High School in Hinesburg, Vt., received a $5,000 cash award. Teacher and school winners from each state are listed below. Some states have only a teacher or school winner.

Alabama: William Helf, Homewood High School, Homewood; Virgil I. Grissom High School, Huntsville.

Alaska: Bruce Rife, Soldotna High School, Soldotna; Juneau-Douglas High School, Juneau.

Arizona: Christopher Yetman, Canyon Del Oro High School, Tucson; Mountain View High School, Mesa.

Arkansas: Glenda Holifield, Jonesboro High School, Jonesboro; Springdale Senior High School, Springdale.

California: John Lawrence, Claremont High School, Claremont; The Harker School, San Jose.

Colorado: Janie Mueller, Cheyenne Mountain High School, Colorado Springs; D’Evelyn Jr.-Sr. High School, Denver.

Connecticut: James Lucey, Wilton High School, Wilton; Hopkins School, New Haven.

Delaware: Phillip Vavala, Salesianum School, Wilmington; Concord High School, Wilmington.

District of Columbia: Woodrow Wilson Sr. High School.

Florida: Martha DeWeese, Berkeley Preparatory School, Tampa; Buchholz High School, Gainesville.

Georgia: Richard Patterson, Athens Academy, Athens; Northview High School, Duluth.

Hawaii: Lance Suzuki, Maryknoll School, Honolulu; Mid-Pacific Institute, Honolulu.

Idaho: Keleigh Hague-Bechard, Capital High School, Boise; Century High School, Pocatello.

Illinois: Sharon Housinger, The University of Chicago Laboratory Schools, Chicago; Evanston Township High School, Evanston.

Indiana: Hasan Fakhruddin, The Indiana Academy for Science, Mathematics and Humanities, Muncie; North Central High School, Indianapolis.

Iowa: Gary Sinnwell, Mason City High School, Mason City; Washington High School, Cedar Rapids.

Kansas: C.J. Armenta, Blue Valley Northwest High School, Overland Park; Shawnee Mission South High School, Shawnee Mission.

Kentucky: Kirk Barnett, Russell High School, Russell; Dupont Manual Magnet High School, Louisville.

Louisiana: Sheryl Thomas, Caddo Parish Magnet High School, Shreveport; Brother Martin High School, New Orleans.

Maine: Claire Evrard, Yarmouth High School, Yarmouth; John Bapst Memorial High School, Bangor.

Maryland: Joyce Bailey, Poolesville High School, Poolesville.

Massachusetts: Susan Offner, Lexington High School, Lexington; Saint John’s High School, Shrewsbury.

Michigan: Kevin Ortwine, Troy High School, Troy; Detroit Country Day School, Beverly Hills.

Minnesota: Dan Butler, Mounds View High School, Arden Hills; Minnehaha Academy, Minneapolis.

Mississippi: Suzie Welch, Oak Grove High School, Hattiesburg; Gulfport High School, Gulfport.

Missouri: Sandra Mueller, John Burroughs School, St. Louis; David H. Hickman High School, Columbia.

Montana: Carol Pleninger, Havre High School, Havre; Havre High School, Havre,

Nebraska: Cami Warneke, Millard South High School, Omaha; Millard West High School, Omaha.

Nevada: John Robert Perrin, Galena High School, Reno; Edward W. Clark High School, Las Vegas.

New Hampshire: Jeannie Kornfeld, Hanover High School, Hanover; Kimball Union Academy, Meriden.

New Jersey: Barbara Maloney, Princeton Day School, Princeton; Livingston High School, Livingston.

New Mexico: Frances Gruette, La Cueva High School, Albuquerque; Albuquerque Academy, Albuquerque.

New York: John Neering, Hastings High School, Hastings-On-Hudson; Great Neck South High School, Great Neck.

North Carolina: Jeffrey Killmer, Cary Academy, Cary; Junius H. Rose High School, Greenville.

North Dakota: Robin Jossart, Century High School, Bismarck; Red River Senior High School, Grand Forks.

Ohio: Patrick Carroll, Indian Hill High School, Cincinnati; Orange High School, Pepper Pike.

Oklahoma: Susan Bigge, Booker T. Washington High School, Tulsa; Edmond North High School, Edmond.

Oregon: Staci Weygandt, Southridge High School, Beaverton; Wilsonville High School, Wilsonville.

Pennsylvania: Ruth Carver, Germantown Academy, Fort Washington; Conestoga High School, Berwyn.

Rhode Island: Anthony Parrillo, Ponaganset High School, North Scituate; Mount Saint Charles Academy, Woonsocket.

South Carolina: Christina Murphy, Dreher High School, Columbia; T.L. Hanna High School, Anderson.

South Dakota: Barb Newitt, Roosevelt High School, Sioux Falls; O’Gorman High School, Sioux Falls.

Tennessee: George Flatau, University School of Nashville, Nashville; Hume Fogg Academic High School, Nashville.

Texas: Mark Misage, Westlake High School, Austin; Highland Park High School, Dallas.

Utah: Edward Mulick, Park City High School, Park City; Davis High School, Kaysville.

Vermont: David Ely, Champlain Valley Union High School, Hinesburg; Colchester High School, Colchester.

Virginia: Greg Jacobs, Woodberry Forest School, Woodberry Forest; Yorktown High School, Arlington.

Washington: David Pevovar, Central Kitsap High School, Silverdale; Sammamish High School, Bellevue.

West Virginia: Eric Kincaid, Morgantown High School, Morgantown; Preston High School, Kingwood.

Wisconsin: Kathleen Mary Pollock, Cedarburg High School, Cedarburg; University School of Milwaukee, Milwaukee.

Wyoming: Frank Schreckengost, Laramie High School, Laramie; Jackson-Hole High School, Jackson.

Emerging Leaders

The Association for Supervision and Curriculum Development, based in Alexandria, Va., has announced 14 new members of its Emerging Leaders Program. Educators who have been in the profession for five to 15 years, hold promise as ASCD leaders, and are committed to fulfilling leadership opportunities are nominated for the program. They will participate in a mentorship program and will also take part in the ASCD Leadership for Effective Advocacy and Policy Institute in September. The new members are:

Erin Baumgartner, assistant professor, College of Education, University of Hawaii, Honolulu; Arcelius Brickhouse, principal, Waldon Woods Elementary School, Upper Marlboro, Md.; Curtis Cain, director of curriculum and professional development, Park Hill School District, Kansas City, Mo.; Samuel Dasher, principal, Louisville Middle School, Jefferson County Board of Education, Louisville, Ga.; Todd Davidson, senior pastor, Piney Grove Church, and school board member, Virginia Beach City Public Schools, Virginia Beach, Va.; Anthony Frontier, K–12 director of instruction, Whitefish Bay School District, Whitefish Bay, Wis.; Shelia Garcia, student achievement specialist, Georgia Department of Education, Savannah, Ga.; Eric Levitt, principal, Cowpens Elementary School, Spartanburg School District Three, Cowpens, S.C.; Keith Look, Meyzeek Middle School, Jefferson County Public Schools, Louisville, Ky.; Arpine Ovsepyan, English Teacher, Herbert Hoover High School, Glendale Unified School District, Glendale, Calif.; Brian Peterson, assistant principal, Columbia Elementary School, Las Cruces Public Schools, Las Cruces, N.M.; Joris Ray, director of alternative schools, Memphis City Schools, Memphis, Tenn.; Jenefer Tirella, assistant supervisor of staff development, Carroll County Public Schools, Westminster, Md.; Thomas Tramaglini, director of technology, assessment, instruction, and gifted & talented programs, Freehold Borough Schools, Freehold Borough, N.J.

Middle Grades

As part of a recognition program developed by the National Forum to Accelerate Middle-Grades Reform, based in Champaign, Ill., 59 middle-grades schools were named Schools to Watch this year. The schools are chosen based on academic performance, responsiveness to individual students’ needs, and strength of leadership. The new Schools to Watch are:

Arkansas: Kirksey Middle School, Rogers.

California: Alvarado Intermediate School, Rowland Heights; Canyon Middle School, Castro Valley; Edna Hill Middle School, Brentwood; Frank Wright Middle School, Imperial; Holmes Middle School, Northridge; John Glenn International Middle School, Indio; Medea Creek Middle School, Oak Park.

Colorado: Casey Middle School, Boulder; Mead Middle School, Mead; Prairie Middle School, Aurora.

Georgia:Chapel Hill Middle School, Douglasville; Conyers Middle School, Conyers; Lee County Middle School, Leesburg; Mercer Middle School, Savannah; Rising Starr Middle School, Fayetteville.

Illinois: Field School, Northbrook; GCMS Middle School, Gibson City; Mattoon Middle School, Mattoon; Sam Rotolo Middle School, Batavia; Tri Valley Middle School, Downs; Triad Middle School, St. Jacob.

Kentucky: Adairville School, Adairville; Boyd Middle School, Ashland; Noe Middle School, Louisville; North Oldham Middle School, Goshen.

Michigan: Mill Creek Middle School, Dexter.

North Carolina:Broad Creek Middle School, Newport; Carrington Middle School, Durham; Flat Rock Middle School, East Flat Rock; Thomas Jefferson Middle School, Winston-Salem; Kernodle Middle School, Greensboro; Pine Forest Middle School, Fayetteville; Shepard Middle School, Durham; Southeast Middle School, Kernersville; Spring Hill Middle School, Laurinburg.

Ohio: Bexley Middle School, Bexley; Bridgetown Middle School, Cincinnati; Canaan Middle School, Plain City; Erwine Middle School, Akron; Willard Grizzell Middle School, Dublin; Kilbourne Middle School, Worthington; Monticello Middle School, Cleveland Heights; Orchard Middle School, Solon; Rapid Run Middle School, Cincinnati; St. Henry Middle School, St. Henry; Spinning Hills Middle School, Dayton; Van Wert Middle School, Van Wert; Wantz Middle School, Miamisburg; Wiley Middle School, University Heights.

Pennsylvania: Lenape Middle School, Doylestown; DuBois Area Middle School, DuBois; Pine-Richland Middle School, Gibsonia;

South Carolina: Lugoff-Elgin Middle School, Lugoff.

Utah: Mount Logan Middle School, Logan; Sunset Ridge Junior High School, West Jordan; Syracuse Junior High School, Syracuse.

Virginia: Eagle Ridge Middle School, Ashburn; Farmwell Station Middle School, Ashburn.

Vol. 26, Issue 32, Page 40

Back to Top Back to Top

Most Popular Stories

Viewed

Emailed

Recommended

Commented