Published Online: April 11, 2006
Published in Print: April 12, 2006, as Honors & Awards

Honors & Awards

Honors & Awards

Article Tools
  • PrintPrinter-Friendly
  • EmailEmail Article
  • ReprintReprints

AASA Awards

The Arlington, Va.-based American Association of School Administrators annually recognizes best practices in public education and individuals who have contributed significantly to the lives and learning of children. The 2006 winners are listed below.

Administrator Award for Distinguished Support of Music Education: John Lange, Commerce City, Colo.

American Education Award: Marian Wright Edelman, Washington.

Architectural Awards: VCBO Architecture, Salt Lake City; RB&B Architects, Fort Collins, Colo.

Distinguished Service Awards: Philip E. Geiger, Scottsdale, Ariz.; Don L. Kussmaul, East Dubuque, Ill.; Kellar Noggle, Romance, Ark.; Dennis J. Pope, Concord, N.H.; Robert E. Scarborough, North, S.C.

Dr. Effie H. Jones Humanitarian Awards: Joyce A. Dana, St. Louis; Beverly L. Hall, Atlanta; Michael Kremer, Hopkins, Minn.; Robert S. Peterkin, Cambridge, Mass.; Chris L. Wright, Florissant, Mo.

Education Administration Scholarship Awards: Angela D. Birdwell, Litchfield Park, Ariz.; Dennis D. Byas, Colton, Calif.; Tommy B. Geralds, Tompkinsville, Ky.; Pamela Ann Lenz, McKean, Pa.; Rosa M. Pena, Austin, Texas; Fay S. Sprouse, Ware Shoals, S.C.

National Civic Star Award: St. Charles Parish Public Schools, Luling, La.

The NTI Group Awards of Honor in Hurricane Communications–Grace Under Fire: Broward County Public Schools, Fort Lauderdale, Fla.; St. Charles Parish Public Schools, Luling, La.; St. Tammany Parish Public Schools, Covington, La.


Child Care Awards

The Terri Lynne Lokoff Child Care Foundation, based in King of Prussia, Pa., recently announced its 2006 National Child Care Teacher of the Year. Tammy Helman, a prekindergarten teacher at theTender Care Learning Center, in New Kensington, Pa., received a $2,000 cash award and a $500 shopping spree at Bloomingdale’s in King of Prussia, where the awards luncheon was held. Ms. Helman is one of 50 National Child Care Teacher award winners. The national winners—who each received a $1,000 cash prize—are listed below by state.

Arizona:Paula Turco, Adventure School, Tucson.

California:Rosa Magana, Marine Corps Recruit Depot, San Diego; Candida Tapia, Aquatic Park School, Berkeley; Pam Zvonec-Bonneville, Fullerton College Child Development Center, Fullerton.

Colorado:Linda St. John, Renaissance Children’s Center, Lakewood; Marilyn Dean, Marilyn’s Kids Child Care & Preschool, Littleton.

Connecticut:Tammy Tronina, Northwest Connecticut YMCA Child Care Center, Torrington; Sharon Moss, Hospital of St. Raphael’s Child Care Center, New Haven.

Florida: Annette Anderson, Annette Anderson Large Family Child Care Home, Immokalee; Dawn Garrigus, Garrigus Family Child Care and Child Development, Jacksonville; Amanda Mudd, The Mudd Family Day Care, Milton.

Indiana: Sheila Allison, Kids Kampus Child Care Center, Huntington; Tonya Bays, Kinder Kampus Early Childhood Services, Corydon; Rebecca Claycamp, Little Hands Learning Center, Seymour.

Maryland: Joann Willis, Easton Day Care Center, Inc., Easton.

Minnesota:Jill Adolfson, University of Minnesota Child Care Center, Minneapolis; Sara Core, Kinderberry Hill, Roseville; Danielle Charlson, First Steps Day Care, Moorhead; Sheryl Warner, Loving to Learn Family Child Care, Minneapolis.

Missouri:Erica Rankin, Lakeview Learning Center, Branson West; Angie Lee Ray, Randall Child and Family Learning Center, Independence; Kelly Reed, The Goddard School of Oakville, St. Louis.

New York:Trudy Lackner, The Children’s Corner Group Family Child Care, Poughkeepsie.

North Carolina:Leah Fowler, Chapel Hill Day Care Center, Chapel Hill; Rosa Velez, Learning Together, Inc., Raleigh.

Ohio:Brandy Renforth, Tiny Fingerprints, Poland.

Oregon: Loretta Akins, Knowledge Beginnings, Hillsboro.

Pennsylvania:Angela Bayer, Angela’s Child Development, Stroudsburg; Sharon Bennett, Salford Child Care Center, Harleysville; Jeanette Bennett-Lee, Parent Infant Center, Philadelphia; Lori Corrigan, Education Laboratory Center, Reading; Dianne Coyle, Day Care Centers, Inc., Ardsley; Mary Rose Dolce, Crispus Attucks Early Learning Center, York; Kay Jerald, Children’s Learning Center at Penn’s College, Williamsport; Kate Johnston, Montgomery Early Learning Center, Narberth; Atiya Khan, Paley Early Learning Center, Philadelphia; Licia Knight, Green Byrne Child Care Center, Philadelphia; Eleanor Mauras, Montgomery Early Learning Center, Pottstown; Keri McCullough, Lifesteps, Beaver; Lori Shirley, Grand Beginning’s Children’s Center—East, Indiana; Gerilynne Snyder, Bright Horizon’s West Point Child Learning Center, Lansdale; Serena Spearmen, Little Angels, Philadelphia; Christine Stewart, Tender Care Learning Center, Wexford; Youngjin Um, Jewish Community Center Child Care, York; Kathy Weyandt, Pottstown Family YMCA Child Care, Pottstown.

South Carolina:Julie Denton, Shaw Air Force Base Child Development Center, Sumter Shaw Air Force Base.

Virginia:Edda Duff, Harrisonburg-Rockingham Child Day Care, Harrisonburg.

Washington: Marene Armstrong, Mustard Seed Child Care Center, Bellevue; Roberta Wright, The Wright Child Care, Tacoma.


Outstanding Young Educator

Charles Coleman, the principal of Khowhemun Elementary School in Duncan, British Columbia, has been named the 2005 Outstanding Young Educator of the Year by the Alexandria, Va.-based Association for Supervision and Curriculum Development. Since 2002, when Mr. Coleman became principal, the percentage of students at the K-6 school meeting or exceeding expectations on the British Columbia Performance Standards has increased from 67 to 83 percent in reading and from 65 to 89 percent in mathematics.


Teacher Educator Awards

The Reston, Va.-based Association of Teacher Educators has announced the winners of its 2006 awards. The organization recognizes individuals and state affiliates across the country that have contributed to the improvement of teacher education for K-12 and postsecondary instructors.

Distinguished ATE Member: Sheliah Dorton, Delaware Community Schools, Gaston, Ind.

Distinguished Clinicians: James and June Burchyett, Miami University, Oxford, Ohio.

Distinguished Dissertation in Teacher Education: Wendy Wyman, Colorado State University, Fort Collins.

Distinguished Programs in Teacher Education: Arizona State University, the Beginning Education Support Team (BEST) Program, Tempe; and Western Carolina University, College of Education and Allied Professions, Teacher Education Program and School University Teacher Education Partnership (SUTEP), Cullowhee, N.C.

Distinguished Research in Teacher Education: Steven Z. Athanases, University of California, Davis; Betty Achinstein, University of California, Santa Cruz.

Distinguished Teacher Educator: Mary Dupuis, Pennsylvania State University, University Park.

Kappa Delta Pi/ATEOutstanding Student Teacher: Jessica O’Quinn Shannon, University of Southern Mississippi, Hattiesburg.

Articulation with the National Office: Illinois Association of Teacher Educators.

Excellence in Member Management: Georgia Association of Teacher Educators.

Excellence in Program/Services: Illinois Association of Teacher Educators.

Outstanding Unit Award: Georgia Association of Teacher Educators.

Vol. 25, Issue 31, Page 42

Back to Top Back to Top

Most Popular Stories

Viewed

Emailed

Recommended

Commented