Published Online:

Honors & Appointments

Article Tools
  • PrintPrinter-Friendly
  • EmailEmail Article
  • ReprintReprints
  • CommentsComments

Sarah Gilbert Allen, chemistry teacher at the North Carolina School of Science and Math in Durham, N.C., recently received the 1991 National Award for Excellence in Polymer Education from the polyed National Information Center for Polymer Education.

Marian Anderson, kindergarten teacher and junior-senior-high-school counselor at Nemaha Valley (Neb.) Public School, was recently named 1991 Freda Battey Distinguished Educator by the University of Nebraska-Lincoln Teachers College.

Mildred C. Barberio, retired professor of the State University of New York at Oneonta, recently received an Outstanding Teacher Educator Award from the Confederated Organizations for Teacher Education in New York State.

Lindy Boggs, former U.S. Representative from Louisiana, was recently named the recipient of the Distinguished Public Service Award of the National Science Foundation.

Ann L. Brown, professor of education at the University of California at Berkeley recently received the Award for Distinguished Contributions to Educational Research from the American Educational Research Association.

David Coffman, principal of Westridge (Mo.) Elementary School, was recently named the National pta's 1991 Phoebe Apperson Hearst Outstanding Educator.

Gary A. Curtis, director of the Division of Services for the Deaf at the Texas Education Agency, was awarded the Distinguished Service Award of the National Council on Communicative Disorders.

Robert DiSibio, professor at D'Youville College in Buffalo, N.Y., was recently awarded an Outstanding Teacher Educator Award by the Confederated Organizations for Teacher Education in New York State.

David Ely, biology teacher at Champlain Valley Union High School in Hinesburg, Vt., was awarded a $10,000 Science Teaching Award by the Shell Oil Company during the National Science Teachers Association's annual conference.

Herbert J. Grover, Wisconsin state superintendent of public instruction and national president of the Council of Chief State School Officers, was honored with a certificate of recognition for his "outstanding service to the schoolchildren of the nation" from the National School Boards Association.

Barbara Kantrowitz, Newsweek reporter, was recently named the recipient of the 1991 Print Media Award by the International Reading Association for her article "The Reading Wars."

Patricia S. Koppman, manager of psk Associates, San Diego, Calif., was presented with the 1991 Special Service Award by the International Reading Association.

Diana Lam, superintendent of the Chelsea (Mass.) Public Schools under the two-year-old Boston University/Chelsea Educational Partnership, was recently honored with a National Public Service Award from the Americn Society for Public Administration and the National Academy of Public Administration.

Marcia C. Linn, professor of education and director of the University of California at Berkeley's Instructional Technology Program, has received the 1991 Willystine Goodsell Award from the American Educational Research Association.

Richard Lord Jr., of Presque Isle (Me.) High School, was recently awarded a $2,000 savings bond and a $2,000 grant for his school as first-place winner of the Arts & Entertainment Network's teacher-grant competition for creative use of cable television in the classroom.

Herman Mattleman, member of the Board of the School District of Philadelphia, recently received the 1990 Philadelphia Award, carrying a stipend of $20,000.

Thomas Meredith, president of Western Kentucky University in Bowling Green, has received the 1991 John R. Emens Award for Support of a Free Student Press from the Ball State University Department of Journalism.

Jocelyn Mokulehua, teacher at Iliahi Elementary School in Wahiawa, Hawaii, was presented with the Eleanor M. Johnson Award for outstanding elementary-classroom teaching by the International Reading Association.

Lorraine Palkert, economics and world-history teacher at South St. Paul (Minn.) High School, has been named Applied Economics Teacher of the Year by Junior Achievement Inc.

Americo Petrocelli, Rhode Island commissioner of higher education, was named the National Education Association of Rhode Island 1991 Friend of Education.

Paul Possemato, associate superintendent for the Los Angeles Unified School District, was recently awarded a statewide Administrator of the Year Award in the District/County Office Administrator category by the Association of California School Administrators.

Harriet L. Rheingold, research professor of psychology emerita at the University of North Carolina at Chapel Hill, has received the Society for Research in Child Development's Distinguished Scientific Contribution Award for 1991.

Robert B. Ruddell, professor of education at the University of California at Berkeley, has received the 1991 William S. Gray Citation of Merit from the International Reading Association.

Muriel Drew Saunders, a special-education teacher at Special Purpose School, the Southeast Kansas Regional Education Service Center, Parsons, Kan., has been named the 1991 Clarissa Hug Teacher of the Year by the Council for Exceptional Children.

Melvyn I. Semmel, professor of special education and director of the Special Education Research Laboratory at the University of California at Santa Barbara, has received the Council for Exceptional Children's Research Award.

Ira J. Singer, superintendent for the Nassau County (N.Y.) Board of Cooperative Education Services, recently received the Distinguished Alumnus Achievement Award from the New York University School of Education, Health, Nursing, and Arts Professions.

Ada Jane Walters, principal at Craigmont High School in Memphis, Tenn., was recently given the Distinguished Educator Award by the Horatio Alger Association of Distinguished Americans Inc.

Pat Williams, U.S. Representative from Montana, was awarded the President's Recognition Award for Outstanding Child Advocacy by the National pta.


Teacher and Administrator Awards


Seven teachers were awarded the BusinessWeek/Challenger Seven Fellowship by the Challenger Center for Space Science Education and BusinessWeek. The fellows were each given a $3,000 cash award and will present their projects at the Challenger Center's National Faculty Development Conference in Tucson, Ariz.

The fellows, their schools, the school locations, and their projects are listed below:

Thomas H. Culhane, Crenshaw High School, Los Angeles, "'Bio-Rhythms'--Science Education Through Music and Video"; Barbara M. Durrett, Cahaba Heights Community School, Birmingham, Ala., "EcoQuest"; Thomas F. Greene, Fort Hamilton High School, Brooklyn, N.Y., "A Water Watch Team: Students Monitoring the Quality of Our Waters"; Helen E. Martin, Unionville High School, Unionville, Pa., "Stimulating Students With Satellite Signals"; Bonnie Price, Office of Instructional Technology, Alhambra, Calif., "Teleconnected Cultures: A Cross Cultural Telecomputing Project"; Marc Sacerdote, Wagner Junior High School, New York City, "By the Children; For the Children"; Terry Thode, Ernest Hemingway Elementary School, Ketchum, Idaho, "Elementary Kids + Technology = Learning + Fun."


Twelve teachers have been chosen the winners of the seventh annual Kohl International Teaching Awards by the Dolores Kohl Education Foundation for their innovative teaching methods, commitment, and compassion. The winners, from the Chicago area and around the country, will each receive a cash award and join the Kohl Inernational Academy of Outstanding Educators.

The recipients, their schools, school locations, and subject areas are listed below:

Carl Berg, Sherwood School, Highland Park, Ill., 5th grade; Sam Chattin, Scottsburg Junior High School, Scottsburg, Ind., 7th-grade life science and environmental science; Darlene Freeman, Hunter College Elementary School, New York City, kindergarten and 1st grade; Hazel Tseng Hsieh, Mohansic Elementary School, Yorktown Heights, N.Y., 1st grade; Mary McFarland-McPherson, Jones Metropolitan High School of Business and Commerce, Chicago, 11th-grade high-school reading; Connie Obrochta, Cherokee School, Lake Forest, Ill., 1st grade;

Delores Camp Saulsberry, John Hope Community Academy, Chicago, Ill., 3rd- and 6th-grade mathematics, art, music, and science and 4th-to-8th-grade gifted program; Ralph Schuler, West Leyden High School, Northlake, Ill., and East Leyden High School, Franklin Park, Ill., Advanced Placement and honors American history, social-studies department chairman; Cynthia S. Smith, Rezin Orr Community Academy, Chicago, learning disabilities, chairman of the department; Virginia M. Tate, Lawndale Community Academy, Chicago, computer literacy, grades 5-8; Margo Turner, Harper Elementary School, Wilmette, Ill., kindergarten; Nathan Unterman, Glenbrook North High School, Northbrook, Ill., physics, grades 11 and 12.


Fellowships of $5,000 each have been awarded to 101 foreign-language teachers in U.S. junior and senior high schools by the Rockefeller Fellowship Program, located at Connecticut College in New London, Conn. This year, fellows will study a total of 10 languages on five continents.

The recipients, their schools, the school locations, and their languages of study are listed below:

Carolyne Albert-Garvey, Rogers Heights Elementary School, Bladensburg, Md., French; Maria del Rocio Alcantara, San Diego High School, San Diego, Spanish; Linda Alzaa, Shoshone High School, Shoshone, Idaho, Spanish; Ricardo Arenas, John F. Kennedy High School, Fremont, Calif., Spanish; Martin Bagish, Los Angeles Center for Enriched Studies, Los Angeles;

Eugene Baron, St. John's Preparatory School, Danvers, Mass., Latin; Tamara Bauer, Overland High School, Aurora, Colo., Latin; Ann Beck, Laboratory Middle School, Chicago, Spanish; Sheila Becker, Boston College High School, Dorchester, Mass., French; Cheryl Benken, Webutuck Jr./Sr. High School, Amenia, N.Y., French;

Ingrid Berdahl, Wakefield High School, Arlington, Va., French; Marisa Bevington, Gresham High School, Gresham, Ore., Spanish; S. Kathern Biever, Cascade High School, Everett, Wash., Spanish; Stanley Bird, St. Pius X Catholic High School, Atlanta, Latin; Gabriele Bosley, Sacred Heart Academy, Louisville, Ky.;

Jenifer Boudnik, Pius XI High School, Milwaukee, Spanish; James Brown, Isidore Newman School, New Orleans, Spanish; Roman Brysha, Holland Hall School, Tulsa, Okla., Spanish; Margaret Carlson, Deer Lakes Jr./Sr. High School, Cheswick, Pa., Spanish; M. Abigail Clark, Manchester Townplace High School, Lakehurst, N.J., Spanish;

Christopher Clouet, Central High School, Bridgeport, Conn., Portuguese; Yvonne Cole-Dowdie, Decatur, Ga., Latin; Jean Crawford, Academic Magnet at Burke, Charleston, S.C., French; Mary Cuyler, Danbury High School, Danbury, Conn., Spanish; Pietro D'Angelo, John H. Taggart School, Philadelphia, Latin;

Linda Danner, Buford High School, Lancaster, S.C., French; A-Emelia DeCroix, Grady Brown School, Hillsborough, N.C., Spanish; Kathleen Dillon, Polytechnic School, Pasadena, Calif., Russian; Teresa Dombrowski, Thomas Dale High School, Chester, Va., Spanish; Mary Farquhar, George Washington High School, San Francisco, German;

Marsha Ferguson, North Haven Jr. High School, North Haven, Conn., Spanish; Bernard Flanagan, Newton North High School, Newtonville, Mass., French; Shirley Fogleman, Scott Middle School, Scott, La., French; William Gleason, South Hadley High School, South Hadley, Mass., Latin; Rowena Green, Sayre School, Lexington, Ky., French;

Marcia Haas, Heritage High School, Littleton, Colo., French; Michael Hauber, Buchtel High School, Akron, Ohio, Spanish; Sherilyn Hausey, Boston Latin Academy, Boston, Latin; William Heinold, Xaverian Brothers High School, Westwood, Mass., Chinese; June Henderson, Crenshaw Jr. High School, Canton, Ohio, French;

Amy High, McLean High School, McLean, Va., Latin; Judith Hunt, Sandpoint High School, Sandpoint, Idaho, French; Jane Kauffman, Mountain Brook High School, Birmingham, Ala., French; Maria Kellor, Ray F. Sennett Middle School, Madison, Wis., Spanish; Katherine Kiefer, Marlborough School, Los Angeles, Latin;

Debbi Kightlinger, Bell Gardens High School, Bell Gardens, Calif., French; Martin Langan, St. Mary's High School, Stockton, Calif., Chinese; June Larson, Stillwater Sr. High School, Stillwater, Minn., French; Nancy Lee, Lincoln Jr. High School, Mt. Prospect, Ill., French; Tanya Low, Topeka High School, Topeka, Kan., Chinese;

Thomas Lynch, City Honors Schools, Buffalo, N.Y., Spanish; Kathleen MacDonell, Bishop Fenwick High School, Peabody, Mass., Latin; Daniel MacKinney, New Trier High School, Winnetka, Ill., Spanish; John Maier, Phillips Academy, Andover, Mass., Spanish; Nancy Mangari, High School of Commerce, Springfield, Mass., Italian;

Jan Marston, Trinity Valley School, Fort Worth, French; Terry McCarthy, Somers High School, Somers, Conn., Spanish; Michael Miles, Righetti High School, Santa Maria, Calif.; Isabella Milewski, Cocopan Middle School, Scottsdale, Ariz., French; Maag Mitton, Hackley School, Tarrytown, N.Y., Spanish;

Carolyn Moir, Santa Maria High School, Santa Maria, Calif., Spanish; Keith Moon, The Hotchkiss School, Lakeville, Conn., Russian; Nicola Moran, Wayzata High School, Plymouth, Minn., French; Kenneth Mosier, Brookville High School, Brookville, Ohio, Spanish; Maxwell Mowry, Porter-Gaud School, Charleston, S.C.;

Martha Jo Muncie, Roosevelt High School, Portland, Ore., Spanish; Michael Nettleton, Smoky Hill High School, Aurora, Colo., French; Joyce Notarnicola, Catskill High School, Catskill, N.Y., French; Mark Nutter, Waterford High School, Waterford, Ohio, Spanish; Pierrette O'Neal, The Baldwin School, Bryn Mawr, Pa., French;

Robert Ogden, Clary M.S.M. Middle School, Syracuse, N.Y., Spanish; Gretchen Osa, Douglas High School, Minden, Nev., French; Yechiel Pinsky, Providence Hebrew Day School, Providence, R.I., Hebrew; Tracy Powers, Winsor School, Boston, Mass., French; Lucy Read, King Philip Middle School, West Hartford, Conn.;

Joseph Reiter, Phillips Exeter Academy, Exeter, N.H., German; Mary Roberts, Paul Gelinas Jr. High School, Setauket, N.Y., French; Patricia Robison, Centennial Jr. High School, Casper, Wyo., Spanish; Laura Rodriguez, Cromwell High School, Cromwell, Conn., Spanish; Gerald Rowles Jr., Amory High School, Amory, Miss., French;

Cherie Rymer, Dixie High School, St. George, Utah, French; Jacquelyn Sand, Walnut Hill School, Natick, Mass., French; Tamara Sax, Hamilton Park Pacesetter, Dallas, Spanish; Rhonda Severn, The Shipley School, Bryn Mawr, Pa., French; John Sheridan, Waukegan East High School, Waukegan, Ill., French;

Rosanne Simon, St. Anne's-Belfield School, Charlottesville, Va., French; Fernando Soldevilla, Hawken School, Gates Mills, Ohio, Spanish; Mary Sosnowski, Meadowbrook School, Weston, Mass., French; Yvonne St. Hill, William H. Taft Jr. High School, Washington, Spanish; Louise Stowell-Ruzicka, Scotlandville Magnet High School, Baton Rouge, La., French;

Claire Stracke, Davidson Fine Arts Magnet School, Augusta, Ga., Spanish; John Summers, Beachwood Middle School, Beachwood, Ohio, Spanish; Ann Sunderland, Truman High School, Independence, Mo., French; Penny Taylor, Cherry Creek High School, Englewood, Colo., French; Mark Torlone, Goshen High School, Goshen, Ohio, Latin;

Robert Walker, Marshall High School, Portland, Ore., Spanish; Ashley Wells, Greensboro West High School, Greensboro, Ala., French; Georgia Williams, Wade Hampton High School, Greenville, S.C., German; Kristine Wogstad, Highland Park Secondary Complex, St. Paul, Minn., Chinese; Carol Woodhouse, Silver Lake Regional High School, Kingston, Mass., Spanish; Shu-Shen Wu, Sammamish High School, Bellevue, Wash., Chinese.


The Fund for New York City Public Education has announced the 10 recipients of the Samuels Awards for Excellence in Teaching. The teachers received $5,000 each and were honored by their colleagues at an awards ceremony.

The recipients, their schools, the school locations, and their winning projects are listed below:

Louis Delgado, City-As-School High School, Manhattan, school/community collaboration project; Charlotte Hodge, I.S. 183, District 23, Brooklyn, accountability project and corridor initiative; Jeannette Hom, P.S. 2, District 2, Manhattan, Waterford computer-assisted instruction project; C.S. Alamelu Iyengar, P.S. 102, District 4, Manhattan, small grants for teachers program; Naomi Kleinhandler and Barry Wasserman, Junior High School 80, District 10, the Bronx, corridor initiative program;

Suzanne Muller, I.S. 139, District 17, Brooklyn, middle-school impact grants; Maria Palma, I.S. 61, District 13, Staten Island, Shepherd's Youth leadership program and Chase Middle School program; Amilda Sansalone, South Bronx High School, professional-exchange program; Barbara Jane Sayetta, P.S. 121, District 11, Bronx, Reading Recovery program; Charles Sticco, Middle School 158, District 26, Queens, Chase Salutes Middle School Success projects.


Four secondary-school principals and nine school-district superintendents were recently honored with 1991 Kennedy Center School Administrator Awards for their commitment to arts education.

The recipients, their titles, their schools or districts, and the locations are listed below:

Joyce E. Christensen, principal, Omaha South High School, Omaha, Neb.; Raymond R. Delaney, superintendent, Rush-Henrietta Central School District, Henrietta, N.Y.; Jim Haslip, superintendent, Twain Harte School, Twain Harte, Calif.; Roland (Goldie) Haun, superintendent, Fort Knox Community Schools, Fort Knox, Ky.; Jack C. Herron, superintendent, Guthrie Public Schools, Guthrie, Okla.; Ronald E. Hill, principal, Richland Norhteast High School, Columbia, S.C;

Thomas E. Kerns, superintendent, School District of Greenville County, Greenville, S.C.; John M. Klein, superintendent, Dodge Center-Claremont Schools, Dodge Center, Minn.; Lawrence A. LaBrie, principal, Edward Little High School, Auburn, Me.; Andre J. Lewis, principal, South Community High School, Minneapolis, Minn.; Leo G. Martin, superintendent, Maine School Administrative District No. 71, Kennebunk, Me.; Paul W. Masem, superintendent, Alexandria City Public Schools, Alexandria, Va.; Charles L. Oakley, Calcasieu Parish School System, Lake Charles, La.


The Governing Board of the Mesa (Ariz.) Unified School District has received the fourth annual Kennedy Center/National School Boards Association Award for outstanding support of the arts in education.

The five board members at the time of nomination were: E. Allan Brooks, Wilford Cardon, Craig A. Crandall, Jack Davis, and Marilyn Wilson.


Eight individual educators and two teacher teams in 10 U.S. schools have been named 1991 Reader's Digest American Heroes in Education for their efforts to combat problems ranging from school violence and rejection by the community to poor academic performance and low self-esteem.

The individual winners, their titles, their schools and the school locations are listed below. The teams are listed separately by their schools:

Carol A. Beck, principal, Thomas Jefferson High School, Brooklyn, N.Y.; Betty L. Campbell, principal, Boise/Eliot School, Portland, Ore.; Gary Donnelly, teacher, Alternative Career Education Program, Anchorage, Alaska; Joyce Dunn Garrett, teacher, Eastern Senior High School, Washington, D.C.; James Howard, principal, John Ehret High School, Marrero, La.; Elizabeth C. Lambertson, principal, Lincoln Park Academy, Fort Pierce, Fla.; Terrence K. Quinn, principal, Public School 225, Rockaway, N.Y.; Connie S. Strickland, teacher, Herbert Hoover High School, Clendenin, W.Va.

Dr. Arthur F. Sullivan Middle School, Worcester, Mass.: Jane H. Grady, James Horgan, Kevin B. Keaney (magnet-program facilitator), Paul F. Murphy, Elaine M. Pajka, and Margaret A. Sorenson.

Park View Elementary School, Portsmouth, Va.: Roseann DeBrango, Vivian Price, Michele P. Ramey, and James L. Williams.


Fourteen American social-studies teachers have been chosen to participate in the 1991 United States-Germany In-service Training Program by the National Council for the Social Studies and the German Marshall Fund of the United States. The participants will engage in a four-week program designed to inform American and German teachers about social-studies content and techniques used in the high-school classrooms of both countries.

The participants are listed below:

Thomas W. Armstrong, Indianapolis, Ind.; Al Fitzpatrick, Newport, Ore.; Peter Gibbon, Tarrytown, N.Y.; James Rocky Harris, Hillsboro, Ore.; Lorin Maloney, Woburn, Mass.; Johnny E. Morrow, Atlus, Okla.; Rebekkah S. Morrow, Atlus, Okla.; George Munyan, Cherry Hill, N.J.; Diana Myers-Pachla, Humarock, Mass.; Donald G. Ray, Highland, Ind.; E. Robert Scrofani, San Francisco, Calif.; Leslie Chan Springer, Park City, Utah; Patricia Strickland, El Dorado, Ark.; and Stanley Wells, Englewood, Colo. Christopher Sidoli, Danbury, Conn., was also selected but had to decline the invitation.


Two San Antonio, Tex., public-school teachers recently received the 1991 Trinity Prize for Excellence in Teaching: Veronica Gonzalez, a 2nd-grade teacher at Braun Station Elementary School and Joseph Montano, a mathematics teacher at Harlandale High School. The two teachers were selected from 16 public-school teachers named as Distinguished Educators by their Bexar County, Tex., area school districts.


Nine individuals and two businesses recently received 1991 Reliance Awards for Excellence in Education, an annual awards program for New York City principals, teachers, parents, volunteers, and businesses.

The individual recipients are listed below, followed by the businesses:

Linda Davis-Glover, parent, P.S. 16, Bronx, N.Y.; Eugene Farley, distinguished service, Hungerford School, Staten Island, N.Y.; George Hasandras, middle-school teacher, I.S. 61, Staten Island, N.Y.; Sharon Kravitz, elementary-school teacher, P.S. 85, Bronx, N.Y.; Celestine V. Miller, middle-school principal, I.S. 59, Queens, N.Y.; Aurea Muniz, volunteer, P.S. 154, Bronx, N.Y.; Phyllis Opochinsky, high-school teacher, Walton High School, Bronx, N.Y.; Laraine Pacheco, high-school principal, William Cullen Bryant High School, Queens, N.Y.; Myrna Wapner, principal, P.S. 135, Brooklyn, N.Y.

Carol Onley, Manhattan Valley Senior Citizens Center, nonprofit business, P.S. 145, New York, N.Y.; Kenneth Henderson of Robinson, Silverman, Pearce Aronsohn & Berman, small business, Thomas Jefferson High School, Bronx, N.Y.


Ten Chicago-area teachers of pre-kindergarten through 5th grade recently received the 1991 Golden Apple Awards from the Golden Apple Foundation For Excellence in Teaching. The winners receive a stipend of $2,500, a paid fall-term sabbatical to study tuition-free at Northwestern University, and the personal use of an Apple Macintosh computer.

The recipients, their schools, school locations, subject areas, and grade level are listed below:

Geraldine Banks, Kinzie Elementary School, Chicago, deaf children, grades 1-8; Karen Bauder, Immanuel Lutheran School, Palatine, 3rd grade; Patricia Bearden, Metcalfe Magnet School, Chicago, 3rd grade; Ana Bensinger, Inter-American Elementary School, Chicago, bilingual pre-K; Tom Clark, Shiloh Park Elementary School, Zion, kindergarten;

Betsy D'Angelo, Academy of the Sacred Heart Elementary School, Chicago, 3rd grade; Brigid Gerace, Franklin Find Arts Magnet School, Chicago, 3rd grade; Elsa Fonseca-Gonzalez, Audubon School, Chicago, bilingual 4th and 5th grades; Susan Stoehrmann, Wescott Elementary School, Northbrook, 3rd grade; Cheryl Watkins, Agassiz Elementary School, Chicago, special education.


School Awards


The Wyoming Department of Education recently recognized three Natrona County School District No. 1 schools as "Super Schools" for effectively adopting a variety of ways to improve teaching and management. Each school will receive a $5,000 grant, a recognition plaque and a visit from State Superintendent of Public Instruction Diana J. Ohman. The winners are: Bar Nunn Elementary School, Casper; Crest Hill Elementary School, Crest Hill; and Fort Caspar Elementary School, Fort Caspar.


Business and Business- Partnership Awards


Eleven partnership programs from across the nation have received the "Award of Excellence" in the 1990 Partnerships in Education Journal Partnership Awards. The winners are listed below by subject category:

At-risk students. The Orr School Network, Chicago, Ill., created to empower Orr High School and its 10 feeder schools to take a community approach to educational and social problems underlying school dropouts and low achievement.

Career education. Career Awakening Project, Royal Oak, Mich., designed to provide elementary students with positive experience and work ethics and junior- and senior-high students with positive experiences in gaining employability skills.

Collaborative alliances. The best Team (Business and Education Serving Together), Wantagh, N.Y., designed to underscore the importance of community service for teenagers.

Dropout prevention. Woodward Elementary/University of Michigan-Dearborn/Henry Ford Museum and Greenfield Village Partnership, Dearborn, Mich., which allows public-school students to interact with university/museum staff members and students who serve as positive role models.

Economic education. Export Awareness, St. Louis, Mo., designed to introduce young people to the field of world trade.

Health and nutrition. Anti Couch Potato, Marquette Credit Union, Woonsocket, R.I., which reinforces the importance of good health and fitness.

Literacy. Tell Me a Story, sponsored by International Business Machines Corporation/Good Housekeeping, St. Petersburg, Fla., designed to improve children's literacy skills by building self-esteem through the whole-language approach to reading.

Parental involvement. Families in Education, Madison, Wis., created to assist Wisconsin school districts and civic organizations to offer leadership and encouragement to families, parents, and communities as they provide learning opportunities for their children.

Science. Science, Environmental, and Education Enhancement, a partnership between the Dade County (Fla.) Public Schools and United Sanitation, which gives students the opportunity to participate in hands-on learning.

Teacher support. Operation Quality, sponsored by Siecor Corporation, Hickory, N.C., designed to increase the quality of biology and chemistry education and to reward teaching excellence.

Video presentations. DeKalb Partners in Education Program, Atlanta, Ga., addresses the uniqueness of business-education partnerships and the impact of the program on future society.


Citibank of Miami, Fla. was recently awarded the Business Recognition Award by Florida Commissioner of Education Betty Castor for its $2-million commitement to bring the sage "School Mission Process" to five schools each in Dade and Broward Counties.


The Huntington Learning Center of Oradell, N.J., was named a winner of a Cable Television Network of New Jersey cape Award in recognition of a public-service video titled "Update on Education: Summer."

APPOINTMENTS

In the Schools


Peter Klomp, director of development at the Crossroads School in Paoli, Pa., to director of development for Chestnut Hill Academy, Philadelphia.


In the Districts


Lester Beason, superintendent for the Greenwood, Miss., schools, to superintendent of the Jackson-Madison County school system in Jackson, Tenn.

Colette B. Trailor, director of pupil-personnel services for the Norwich, Conn., public schools to superintendent of the Lincoln, R.I., public schools.


In the States


JoAnn D. Bartoletti, principal of the West Windsor-Plainsboro (N.J.) High School to executive director of the New Jersey Principals and Supervisors Association.

Timothy L. Holt, senior systems engineer with International Business Machines Corporation in Kentucky, to director of board development for the Kentucky School Boards Association.

Jeffrey Osborn, principal of Manasquan (N.J.) High School to president of the New Jersey Principals and Supervisors Association.

Allen Rose, chairman of the Jefferson County (Ky.) Board of Education to director of governmental relations for the Kentucky School Board Association.


In Washington


William Schmidt, professor at the school of education at Michigan State University, East Lansing, to U.S. national research coordinator for the Third International Mathematics-Science Study, conducted under the auspices of the International Association for the Evaluation of Educational Achievement.

Susan Traiman, formerly senior associate with the U.S. Education Department's office of educational research and improvement, to education-program director for the National Governors' Association's Center for Policy Research.


In the Associations


Gilson Brown, formerly executive director of the Association for Childhood Education International, to executive vice president of the American Alliance for Health, Physical Education, Recreation, and Dance.

Marie M. Clay, professor at the University of Auckland, New Zealand, to president-elect of the International Reading Association.

Daniel R. Hittleman, professor at Queens College-City University of New York, to the board of directors of the International Reading Association.

Diana M. Hunn, assistant professor of education at the University of Akron, Ohio, to chairperson of the Talented and Gifted Advisory Board of the National Science Teachers Association.

Margit McGuire, professor and chair of the teacher-education program at Seattle (Wash.) University, to president of the National Council for the Social Studies.

Donna M. Ogle, professor at National-Louis University in Evanston, Ill., to the board of directors of the International Reading Association.

Doris Roettger, reading-language arts coordinator for the Heartland Area Education Agency, to vice president of the International Reading Association.

Pehr-Olof Ronnholm, professor at Abo Akademi University in Vasa, Finland, to the board of directors of the International Reading Association.

Judith N. Thelen, professor of education at Frostburg State University, Md., to president of the International Reading Association.


Other Appointments


Forrest P. Chisman, former senior official in the U.S. Commerce Department and business consultant, to president of the Southport Institute for Policy Analysis, Washington.

Elza Daugherty, chairman of the music-education department at the University of Northern Colorado, Greeley, to president-elect of the Southwestern Division of the Music Educators National Conference.

James Decker-Ward, vice president of marketing for Encyclopaedia Britannica Educational Corporation, Chicago, to executive vice president of marketing.

Janet M. Hively, executive director of the Minneapolis (Minn.) Youth Trust, to executive director of the Golden Apple Foundation, Chicago.

Nina Hoffman, vice president and executive director of Electronic Publishing, New York City, to senior vice president and publisher of the Prentice Hall general-reference division for Simon & Schuster, New York City.

Bill Larson, music supervisor for the Great Falls, Mont., public schools, to president-elect of the Northwest Division of the Music Educators National Conference.

Margaret Madden, head of Phoenix Country Day School, to chairman of the board of the Educational Records Bureau, Wellesley, Mass.

Ann D. McLaughlin, visiting fellow and member of the board of trustees of the Urban Institute in Washington, to the board of directors of the Southport Institute, Washington.

Douglas Paul, executive vice president of sales for the American Learning Corporation, Chicago, to president of a.l.c.

Gary Payne, superintendent of Wyoming City Schools, Cincinnati, and chairman of the board of the Educational Records Bureau, Wellesley, Mass., to president of the board.

Blandina Cardenas Ramirez, director of the office of minorities in higher education of the American Council on Education, to the board of directors of the Southport Institute, Washington.

Lois D. Rice, senior vice president for government affairs and former director of Control Data Corporation, to the board of directors of the Southport Institute, Washington.

Steven E. Schopp, chairperson for the Syosset (N.Y.) Central School District's music department, to president-elect of the Eastern Division of the Music Educators National Conference.

John Sumansky, president of the American Society of Mechanical Engineers Foundation, to president of the Toshiba America Foundation, New York City.

Web Only

You must be logged in to leave a comment. Login |  Register
Ground Rules for Posting
We encourage lively debate, but please be respectful of others. Profanity and personal attacks are prohibited. By commenting, you are agreeing to abide by our user agreement.
All comments are public.

Back to Top Back to Top

Most Popular Stories

Viewed

Emailed

Commented