The U.S. Education Department has released a new booklet entitled “Check This Out: Library Program Models.” The booklet features 62 library programs, in 28 states, selected for their service to elementary, secondary, and postsecondary students, and the general public.
A panel of 16 experts in the field reviewed materials from 165 libraries, which were nominated in 14 program areas, including services to special populations, instruction in literacy, innovative uses of technology, and models for joint library-teacher involvement in student learning.
Each library selected for inclusion in the publication will receive a “Certificate of Excellence.”
Copies of the booklet are available at a cost of $15 each and may be ordered by sending a check or money order to: Superintendent of Documents, U.S. Government Printing Office, Washington, D.C. 20402. Orders should cite the GPO publication number, 065-000-00303-1.
The libraries and media centers recognized, along with their locations and contact persons, are listed below by state.
Alabama: Teaming for Learning, Tarrant Elementary School, Tarrant, Mary Maude McCain.
Arizona: Carillo Heritage Center, Carillo Magnet School, Tucson, Carol Cribett-Bell; Special Needs Center, Phoenix Public Library, Phoenix, Mary Roatch.
Arkansas: Pulaski County Special School District, Little Rock, Retta Patrick.
California: Division of Education Services, California Department of the Youth Authority, Sacramento, Bonnie Crell; Ethnic Resource Centers, Los Angeles County Public Library, Downey, Margaret Wong.
Colorado: Braille Computer Center, Boulder Public Library, Boulder, Priscilla Simmons.
Florida: Directed Tutoring Program, Rosenwald Elementary School, South Bay, Annie Ruth Russell; District Media Center, Leon County Schools, Tallahassee, Frances Roberts; Reading Incentive Program, North Lakeland Elementary School, Lakeland, Evelyn L. Winter; Tic Toc, Wekiva Elementary School, Longwood, Jan Buchanan.
Georgia: Media Center, Jesup Elementary School, Jesup, Janice Richardson; Talking Book Center, Sara Hightower Regional Library, Rome, Sue Frazier; Tobie Grant Homework Library, DeKalb Public Library, Decatur, Alison White.
Hawaii: Nanikapono Elementary School, Waianae, Joan Yoshina.
Illinois: Instructional Media Services, Glenbrook North High School, Northbrook, Jerry R. Wicks.
Indiana: Bibliographic Instruction Program, Earlham College, Richmond, Evan Faber; Media Department, Duneland School Corporation, Chesterton, John A. Corso Sr.
Kansas: Blue Valley Unified School District, Stanely, Ruth Bell; Children’s and Young Adult Author Program, Shawnee Mission Public Schools, Shawnee Mission, Don Shirley; Rolling Ridge Elementary School, Olathe, Marilyn Goodrich; Summer Library Reading Program, Shawnee Mission Public Schools, Shawnee Mission, Don Shirley.
Louisiana: Library Research Program, Abramson High School, New Orleans, Hazel Moore.
Maryland: Babywise, Howard County Library, Columbia, Karen Ponish; Caroline County Public Library, Denton, George A. Sands Jr.
Massachusetts: Lexington Public Schools, Lexington, Martha Stanton.
Michigan: Jenison Public Schools, Jenison, John Veltema; Instructional Media Services, Grand Haven Public Schools, Grand Haven, Burton H. Brooks; Media Service Division, Ann Arbor Public Schools, Ann Arbor, Rolland Billings; Birmingham Public Schools, Birmingham, Lucy Ainsley; Oakland University Reference Hotline, Kresge Library, Rochester, Sharon Bostick.
Minnesota: Hennepin County Library, Minnetonka, Eileen Cavanagh; District 742 Media Services, St. Cloud Community Schools, St. Cloud, Duane Radeke; Oak Grove Resource Center, Oak Grove Elementary School, Bloomington, Thea Holtan; Project Beacon, Blue Earth Public School, Blue Earth, Gary Honken.
Mississippi: “Special Times for Special People,” Pike-Amite-Walthall Library System, McComb, Toni James.
Montana: Videotaping Through Microscopes, Whitehall High School Library, Whitehall, Al Anderson.
Nebraska: Leon S. McGoogan Library of Medicine, University of Nebraska Medical Center, Omaha, Marie Reidelbach.
New Jersey: “The Library as Classroom,” Sea Girt Elementary School, Sea Girt, Shirley Norby.
North Carolina: Laughlin Media Center, Laughlin Primary School, Summerfield, YuJung M. Seo; Library Media Center, East Mecklenberg High School, Charlotte, Carolyn G. Palmer; North Carolina Foreign Language Center, Cumberland County Public Library and Information Center, Fayetteville, Lee Krieger.
Oklahoma: Tulsa City-County Library, Community Information Service, Tulsa, Jon Walker.
Pennsylvania: Adult Literacy Program, Chester County Library, Exton, Barbara Howard; Bureau of State Library, Pennsylvania Education Department, Harrisburg, Richard Cassel; Centennial School District, Warminster, Janet French; Community Computer Center, Towanda Public Library, Towanda, Kristen Smith-Gray; MMI Preparatory School, Freeland, Nancy Everhart; Radnor High School Library, Radnor, Elyse Fiebert.
South Carolina: Communicate Through Literature, Greenville Middle School, Greenville, Pat Scales; Dresses on Loan from the Library, Broome High School, Spartanburg, Mary Ann Munn; Flexible Media Program, Sullivan’s Island Elementary School, Sullivan’s Island, Priscilla Cuthbert.
Tennessee: Henry County High School, Paris, Peggy D. Derrington; Library On-Line, Central High School, Blountville, Koleta Tilson; Library Service for the Hearing Impaired, Nashville, Sandy Cohen; The WPLN Talking Library, Public Library of Nashville and Davidson County, Nashville, Jim Stanford.
Vermont: “Sharing Our Resources,” Orleans Southwest Area Library Council, Hardwick, Bruce A. Richardson.
Virginia: Media Services Department, Richmond Public School System, Richmond, Beverly Bagan.
West Virgina: Film Services Division, West Virginia Library Commission, Charleston, Steve Fesenmaier.
Wisconsin: Career and Job Information Centers, Milwaukee Public Library, Milwaukee, Lynn Bellehumeur; Poetry Concert Program, Milwaukee Public Library, Milwaukee, Jane Botham; The Answer Place, Milwaukee Public Library, Milwaukee, Lynn Bellehumeur.