Published Online:

U.S. Loan Agency Presents Teacher Awards

Article Tools
  • PrintPrinter-Friendly
  • EmailEmail Article
  • ReprintReprints
  • CommentsComments

Washington--The Student Loan Marketing Association (Sallie Mae) has selected 100 first-year elementary and secondary teachers for the Sallie Mae Teacher Awards.

Reward recipients, all of whom have used the federally funded Guaranteed Student Loan Program, were evaluated on the basis of their collegiate academic performance, leadership abilities, and performance as first-year teachers, as judged by their schools' administrators. Each teacher will receive a $1,000 award.

"As a business enterprise which, essentially, invests its resources in human capital, we believe it is appropriate to recognize outstanding teachers whose professional skills and personal dedication are making significant contributions toward excellence in education," said Edward A. McCabe, chairman of the Sallie Mae board.

The awards program is administered for Sallie Mae, the nation's largest single source of financing for education credit, by the American Association of School Administrators in Reston, Va.

The teachers who received the awards are:

Alabama: Karen L. Lockhart, John E. Bryan Elementary School, Morris.

Alaska: Jim M. Dawson, Kalifornsky Beach Elementary School, Soldotna.

Arizona: Catherine R. Harner, Ganado High School, Ganado; Anita Wooten, Whitman Elementary School, Mesa.

Arkansas: Mary J. Gaithe, Bates Elementary School, Fayetteville.

California: Thomas P. Motroni, Archbishop Mitty High School, San Jose; Michael J. Graf, Branch Elementary School, Arroyo Grande; Karyn M. Ott, San Ramon Valley High School, Danville; Marina A. Martin, Santa Cruz City Schools, Santa Cruz; Timothy J. Duggan, Sonora High School, Sonora.

Colorado: Cynthia Casson, Southeast Elementary School, Brighton; Ann M. O'Brien, East Grand Schools, Fraser.

Connecticut: Clare E. Brokaw, North Street School, Greenwich.

Delaware: Rayda Reed, Townsend Elementary School, Townsend.

Florida: Loretta Libhart, East Bay High School, Gibsonton.

Georgia: Amy J. Phelps, Dalton High School, Dalton; Francile W. Abercrombie, Barnett Shoals Elementary School, Athens.

Hawaii: Phylmarlene K. Etrata, Waimea Elementary and Intermediate School, Kamuela.

Idaho: Chuck Ward, Woodrow Wilson Middle School, Caldwell.

Illinois: Jill A. Brumm, Everette Elementary, Lake Forest; Tereasa A. Muchmore, Kankakee School District No. 111, Kankakee; Patty L. Berry, Bloomingdale Illinois School Dist. #13, Bloomingdale; Cynthia J. Braun, John L. Hensey, Washington; Kathy S. Streubel, Livingston High School, Livingston.

Indiana: Kathy Stephens, North Knox West Elementary, Bruceville; Daniel H. Durbin, Tell City Junior High School, Tell City; Amy A. Craig, Clarks Hill Elementary School, Clarks Hill.

Iowa: Kelly Gifford, Bancroft Elementary School, Red Oak; Carol D. Edenfield, Maquoketa Valley Schools, Delhi; Kevin J. Chederquist, Bondurant-Farrar Community Schools, Bondurant.

Kansas: Tamara L. Coder, Topeka West High School, Topeka; Destry Brown, Mound City Grade School, Mound City.

Kentucky: Vaughnetta R. Collins, Arlington Elementary School, Lexington.

Louisiana: Tracey W. Elofson, Lanier Elementary, Baton Rouge.

Maine: Laurie A. Walsh, Harrison Lyseth Elementary School, Portland.

Maryland: Judith M. Shannon, Calvert Hall College High School, Baltimore.

Massachusetts: Mary E. Barber, Harwich High School, Harwick.

Michigan: Marleen Defever, Dryden Junior-Senior High School, Dryden.

Minnesota: Jody L. Anderson, Laura MacArthur Elementary, Duluth; Kathleen M. McQuillan, Freeborn High School, Freeborn.

Mississippi: Christa T. Burrell, Durant Separate School, Durant.

Missouri: Lisa L. Jacques, Lexington High School, Lexington; Dianna Youngblood, St. Augustine, Kansas City; Deborah L. Martin, Hall-McCarter Junior School, Blue Springs.

Montana: Marida J. Caves, KG Public Schools, Gildford; Dawn M. Sturman, Columbia Falls High School, Columbia Falls.

Nebraska: Renee D. Mettler, Nebraska School for the Deaf, Omaha; Janet L. Brickner, Fairbury High School, Fairbury.

Nevada: Andrea L. Kaylor, Rita Cannan Elementary School, Reno.

New Hampshire: Sandra Blumenthal, Main Street Middle School, Exeter.

New Jersey: Sally Morrison, Aldrich School, Howell; Cheryl P. Underwood, Fernbrook Elementary School, Randolph; Barry Kramer, Franklin Township School, Quakertown.

New Mexico: Mercedes G. Rogers, Educational Services Center, Roswell.

New York: Judy L. Signor, Schroon Lake Central School, Schroon Lake; James B. Zumbo, Guilderland High School, Guilderland Center; Martha M. Rothfuss, Gananda Central School, Walworth; Robin A. Gundel, Indian Lake Central School, Indian Lake.

North Carolina: Dolly D. Spigner, J. Mason Smith Junior High School, Charlotte.

North Dakota: Cindy M. Hanson, Central and Magic City Campus High School, Minot.

Ohio: Margaret Evans, Belpre High School, Belpre; Patricia Conley Spradlin, Green High School, Franklin Furnace; Bonnie S. Nagy, New Lexington Middle School, New Lexington; David Dewese, Olentangy Middle School, Delaware; Jeannie Clarkson, Buckeye-Woodland Elementary School, Cleveland; Barbara A. Williams, North Junior High School, Youngstown.

Oklahoma: John F. Lunn, Will Rogers Elementary School, Oklahoma City.

Oregon: Rebecca G. Boles, La Grande Senior High School, La Grande; Sondra Strong, Lindbergh Elementary School, Ontario.

Pennsylvania: Pamela Smith, Warwick Senior High School, Lititz; Tamra L. Stormfeltz, South Lebanon Elementary School, Lebanon; Anne C. Peters, Hayshire Elementary School, York; Karen J.F. Boardman, Tohickon Valley Elementary School, Quakertown.

Puerto Rico: Ana L. Santiago, Vicente Pales Anes, Gueyama.

Rhode Island: Diane M. Elliott, Block Island School, Block Island.

South Carolina: Shirley W. Faircloth, J.J. Clinton Elementary School, Lancaster.

South Dakota: John J. O'Brien, O'Gorman High School, Sioux Falls; Lesli J. Hanson, Garfield Elementary School, Watertown.

Tennessee: Lisa Pack, Clark Memorial High School, Winchester.

Texas: Jerry D. Price, Kirby Elementary School, San Antonio; Lisa L. Downey, Roosevelt-Wilson Elementary School, Texas City; Deborah K. Pitts, Pasadena High School and Park View Intermediate, Pasadena.

Utah: Stephanie J. Martin, Kearns High School, Kearns.

Vermont: Faith A. Jordan, Whitingham School, Jacksonville.

Virginia: Christine R. O'Connell, T.C. Williams High School, Alexandria; W. Daniel Smith, Great Falls Elementary School, Great Falls.

Washington: Susan T. Steelquist, Blaine Elementary School, Blaine; Michael W. Ottis, Wilson Creek Schools, Wilson Creek; Christine Mullikin, Emerson Elementary School, Snohomish. West Virginia: Cindi Kesecker, Ranson Elementary, Ranson.

Wisconsin: Carla Traun, St. Croix Central High School, Hammon; Heather L. Moser, Roselawn Elementary School, Chetek; Amy Hable, New Richmond High School, New Richmond; Sara L. Diermeier, Iola-Scandinavia High School, Iola.

Wyoming: Kim Skatula, Crest Hill/Bar Nunn and Willard Schools, Casper.

Web Only

You must be logged in to leave a comment. Login |  Register
Ground Rules for Posting
We encourage lively debate, but please be respectful of others. Profanity and personal attacks are prohibited. By commenting, you are agreeing to abide by our user agreement.
All comments are public.

Back to Top Back to Top

Most Popular Stories

Viewed

Emailed

Commented